Mиоми на матката
Миомите са най-често срещаната форма доброкачествени, т.е. неракови, тумори при жени в детеродна възраст. Възможно е да ги срещнете с различни наименования, като например фибромиоми на матката, лейомиоми, фиброиди или миоми. Те се развиват върху или вътре в мускулния слой на матката. Обикновено миомите са с кръгла или полукръгла форма, а размерът им варира от голямо топче за игра до бейзболна топка.
ЖЕНСКА ПОЛОВА СИСТЕМА
Женската полова система се състои от матка, влагалище, маточни (фалопиеви) тръби и яйчници. В яйчниците се образуват и съхраняват яйцеклетките, които след това се придвижват до матката, за да бъдат оплодени веднъж месечно по време на овулацията. В матката се развива плодът, ако яйцеклетката бъде оплодена и се имплантира (прикрепва).
Матката се свързва с яйчниците посредством маточните тръби. Маточната шийка е най-долната част от матката, която се свързва с влагалището – мускул, който води до органите от външната страна на тялото.
ХОРМОНИ И МЕСЕЧЕН ЦИКЪЛ ПРИ ЖЕНАТА
Менструалният цикъл при жената продължава около 28 дни и включва редица взаимодействия между хормоните. Хормоните се освобождават от клетки или жлези и предават сигнали от една част на тялото до друга.
„Женският” цикъл включва два паралелни цикъла:
- яйчников (при който настъпват промени в яйчниците)
- менструален цикъл (при който се променя маточната лигавица)..
ФОЛИКУЛАРНА ФАЗА
Яйчников цикъл: под влияние на фоликуло-стимулиращия хормон (FSH), който се освобождава от хипофизата, в яйчника се развива фоликул (една неоплодена яйцеклетка) в продължение на около 14 дни. По време на развитието си, фоликулът освобождава естроген.
Менструален цикъл: започва с менструацията на жената. Освобождаването на естроген стимулира началото на леко нарастване на маточната стена.
ОВУЛАТОРНА ФАЗА
Яйчников цикъл: увеличените нива естроген стимулират освобождаването на хормон, наречен гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) от хипоталамуса.
Впоследствие този хормон стимулира производството на много големи количества лутеинизиращ хормон (LH) и FSH от хипофизата . Покачването на нивата LH води до освобождаване от яйчника на напълно зрял фоликул (яйцеклетка), който е готов да бъде оплоден.
ЛУТЕАЛНА ФАЗА
Яйчников цикъл: останалата тъкан на мястото, където се е развила яйцеклетката, се превръща в жълто тяло. Жълтото тяло произвежда голямо количество прогестерон и умерени количества естроген.
Менструален цикъл: високите нива на прогестерон водят до удебеляване на маточната лигавица, която се подготвя да приеме оплодената яйцеклетка. Ако яйцеклетката не бъде оплодена, хипоталамусът и хипофизата намаляват или преустановяват производството на GnRH, LH и FSH. В резултат на това матката се освобождава от маточната лигавица и на първия ден от менструацията започва нов цикъл.
ИМА ЛИ РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ МИОМИ?
Миомите се разграничават според местоположението им в матката.
- Интрамуралните миоми растат в мускулната стена на матката
- Педункулираните миоми (миоми на краче) израстват от външната или вътрешната стена на матката и обикновено са прикрепени към матката с помощта на тясно краче (ствол)
- Субмукозните миоми израстват от вътрешната стена на матката (към маточната кухина)
- Субсерозните миоми израстват от външната стена на матката в таза
Възможно е някои миоми да са комбинирани, например педункулирана субмукозна или педункулирана субсерозна миома.